Cabrón är ett slanguttryck som kan översättas till "jävel" eller "skitstövel". Det är ett starkt och rått ord som ofta används för att beskriva någon som är elak, förrädisk eller bara en dålig person.
I den här låten använder Bad Bunny ordet för att beskriva sig själv: "Yo sé que soy un cabrón" (Jag vet att jag är en skitstövel). Han erkänner sina misstag och sin skuld i förhållandet, vilket ger en rå och ärlig ton till låten. Det är ett ord som sticker ut och ger en inblick i karaktärens självinsikt.
Bad Bunny, en artist från Puerto Rico, sjunger till någon han har svikit om och om igen. Han kallar sig själv ”un cabrón” [en idiot eller ett svin] och säger att han inte förtjänar förlåtelse. Refrängen ”Te deseo lo mejor” [jag önskar dig allt gott] låter nästan vänlig, men här kommer den från en person som vet att hans närvaro gör mer skada än nytta. Han hoppas att den andra ska glömma honom och säger rakt ut: ”Yo sé que fui lo peor” [jag vet att jag var det värsta]. Det är hårt formulerat, men också ett försök att låta den andra personen bli lycklig utan honom.
Det mest talande är att han erkänner samma mönster: ”Otra vez no cumplí lo que te prometí” [igen höll jag inte det jag lovade], ”otra vez te fallé, otra vez te mentí” [igen svek jag dig, igen ljög jag för dig]. Blommor och presenter betyder ingenting när han själv säger att han är skyldig till smärtan. Därför lämnar han innan han hinner krossa hjärtat igen, även om han kallar sig själv en fegis för att fly. Den enkla, nästan brutala idén är: håll dig borta från mig, låtsas gärna att du inte känner mig, och bli lycklig ändå.