Quisqueya är ett poetiskt namn för Dominikanska republiken, där Bad Bunny ofta hämtar inspiration och referenser ifrån. Ordet betyder "moder jord" eller "stor jord" på Taino, ursprungsbefolkningens språk.
I låten sjunger Bad Bunny: "Que rico se pasa en Quisqueya" (Vad härligt man har det i Quisqueya). Det är ett unikt och kulturellt laddat ord som inte bara syftar på en plats, utan också framkallar en känsla av glädje och fest, vilket är centralt för låtens tema.
Bad Bunnys "Enséñame A Bailar" är en superrolig och flirtig låt om att vilja dansa hela natten med någon speciell, även om man inte kan dansa! Han sjunger "Enséñame a bailar, mami, yo no sé" [Lär mig dansa, mamma, jag kan inte] men är ändå redo att ge sig hän.
Låten handlar om den där härliga känslan när man bara klickar med någon: "Tú y yo, yo y tú, Nos llevamos bien" [Du och jag, jag och du, vi kommer bra överens]. Han är helt uppslukad och vill bara vara med henne tills solen går upp: "Yo quiero ver contigo el amanecer, Tú y yo solitos y el sol" [Jag vill se soluppgången med dig, bara du och jag och solen]. Det är en perfekt låt för en natt ute, full av spontanitet och lite busighet!