Gozas kommer från verbet gozar, som betyder "att njuta av" eller "att ha det bra". Det är ett mer uttrycksfullt och passionerat sätt att säga "att njuta" än det vanligare disfrutar.
I den här låten använder Enrique Iglesias gozas för att betona den intensiva glädjen och njutningen av att dansa och festa. Han sjunger "Yo sé que lo gozas" (Jag vet att du njuter av det), vilket förmedlar en känsla av att verkligen leva i nuet och släppa loss.
I ”Como Yo” av den spanske artisten Enrique Iglesias handlar allt om en kväll där dansen tar över. Berättaren blir så distraherad när han ser personen dansa att han säger: ”Se me olvida mi nombre” [jag glömmer mitt namn]. Han följer bara hennes ansikte med blicken, och uppmanar henne att sluta låtsas vara oberörd: ”No te hagas la loca” [spela inte dum eller låtsas som om du inte märker det]. Om låten får henne att vilja dansa ska hon ”mueve tu cuerpo” [röra på kroppen]. Det är flirtigt, direkt och lite överdrivet på ett roligt sätt.
Refrängen bygger på uttrycket ”como yo”, som betyder ”som jag”. Han är säker på att hon gillar och njuter av musiken på samma sätt som han gör. ”I like it like that” [jag gillar det så] blir en enkel engelsk fras som förstärker känslan av gemensam fest. Eftersom tiden går fort när man har roligt vill han ta vara på kvällen: ”Vamos pa’ la calle” [vi går ut på gatan], och han bryr sig inte om vad andra säger. ”Pa’” är en talspråklig kortform av ”para”, alltså ”till”. Låten är därför en rak dansinbjudan: sluta tveka, följ rytmen och gå ut medan natten fortfarande känns oändlig.