Diabla betyder bokstavligen ”djävulinna” och är den feminina formen av diablo, alltså ”djävul”. I låten används ordet lekfullt och bildligt om en kvinna som verkar oskyldig men egentligen är väldigt charmig, självsäker och svår att motstå.
Prince Royce bjuder här på en oemotståndlig bachata om att falla handlöst för någon som spelar snäll men har helt andra planer. Han beskriver tjejen som en mästare på dubbelspel: utåt sett säljer hon in sig som en ängel, men bakom fasaden är hon ”una diabla bien vestida” (en välklädd djävul). Hennes hemliga vapen är just det som gett låten dess namn: ”su carita de inocente” (hennes oskyldiga lilla ansikte). Hon utnyttjar direkt när han erkänner sina känslor, och han erkänner villigt att han är helt fast: ”Que tu amor me tiene enfermo” (Att din kärlek gör mig sjuk).
Det finns ett superhärligt dominikanskt slanguttryck i texten som du måste lägga på minnet: ”Pa' aficiar, tiene esos trucos”. Ordet aficiar (kortform av asfixiar, som bokstavligen betyder att kväva) betyder i Dominikanska republiken att få någon totalt besatt och förälskad. Hennes knep fungerar uppenbarligen perfekt, för han sjunger nöjt att ”hace tiempo yo no duermo solo” (det var länge sedan jag sov ensam). Han liknar henne till och med vid kaffe: hon är ”la cafeína de mi corazón” (mitt hjärtas koffein) som håller honom vaken och vild. Det är ärligt, lite dramatiskt och otroligt dansant!