Prendaste tulee ilmauksesta prendarse de alguien, joka tarkoittaa ihastumista tai rakastumista johonkuhun. Se on hieman runollinen ja harvinaisempi ilmaus kuin tavallinen enamorarse.
Kappaleessa “Así tú te prendaste de mí” ROSALÍA laulaa, kuinka toinen ihastui häneen heti heidän tavatessaan. Sana tekee tunteesta voimakkaan ja mieleenpainuvan, aivan kuin rakkaus olisi syttynyt liekiksi.
ROSALÍAn CANDY kertoo entisestä ihastuksesta, joka ei ole vieläkään päässyt yli, vaikka kertoja itse on jo mennyt eteenpäin. Hän muistaa ensikohtaamisen tyylikkäänä ja vähän elokuvamaisena hetkenä: “Vestida con F de Fendi, bailando Plan B, la de Candy” [Pukeutuneena Fendin vaatteisiin, tanssimassa Plan B:n “Candy”-kappaletta]. Fendi on luksusmuotimerkki, ja Plan B on puertoricolainen reggaeton-duo. Kertoja sanoo, että juuri silloin toinen ihastui häneen: “Así tú te prendaste de mí” [Silloin sinä ihastuit minuun].
Kertosäe on tarttuva ja hieman ivallinen: “No me has olvidao’” [Et ole unohtanut minua]. Lopussa oleva -d jää puheessa pois, joten olvidao’ on rento muoto sanasta olvidado. Kertoja taas väittää päässeensä irti: “Ya no te quiero como antes” [En rakasta sinua enää niin kuin ennen] ja “De olvidarte yo ya hice un arte” [Unohtamisesta tein jo taidetta]. Hänellä oli toisen muistoksi esclava, rannekoru tai ketju, mutta nyt heidän välillään ei hänen mukaansa ole enää mitään: “No queda na’ entre tú y yo” [Meidän välillämme ei ole enää mitään]. Vielä suoremmin hän sanoo, ettei muista edes toisen kasvoja tai vartalon muotoa. Biisin hauska ristiriita on siinä, että toinen hokee muistavansa, kun taas kertoja tanssii ohi kuin koko juttu olisi jo vanha tarina.