Cuerpazo är ett uttrycksfullt slangord som betyder ungefär ”snygg kropp” eller ”vilken kropp!”. Ändelsen -azo förstärker ordet och visar att sångaren tycker att personen har en särskilt imponerande kropp. I låten används det som en flirtig men kärleksfull komplimang.
I ”Baby” talar sångaren direkt till kvinnan han älskar och beskriver hur upptagen han är av henne: ”No puedo parar en pensar / En tu carita angelical” [Jag kan inte sluta tänka på ditt änglalika ansikte]. Han tycker om hennes ögon och leende, och uttrycket ”me vuelves todo el día bien loco” [du gör mig helt galen hela dagen] är ett vardagligt, överdrivet sätt att säga att hon inte lämnar hans tankar. Han flirtar också ganska rakt på sak med hennes utseende och doft. Det är romantiskt, men ibland också härligt mycket, som när han lovar: ”Pídeme lo que sea y te lo complazco” [Be mig om vad som helst, så gör jag det åt dig].
Kärleken beskrivs sedan genom små framtidsbilder: de ska dricka kaffe varje morgon, se på månen på kvällen och resa runt i världen tillsammans. Han vill vara personen som finns där när hon är ledsen: ”Si lloras te doy mi hombro” [Om du gråter ger jag dig min axel]. De kan också ligga i sängen och titta på film, skämta och kyssas. ”Neta” i ”Voy pa’ contigo y neta que yo me siento mejor” betyder ungefär ”på riktigt” eller ”ärligt talat”, så meningen blir: [Jag är på väg till dig, och ärligt talat mår jag bättre]. Det fina i låten är löftet att lägga märke till hennes humör och försöka hjälpa när hon är frustrerad eller ledsen. För honom är hon ”mi alegría” [min glädje], och han säger att hon är den enda kvinna han vill vakna bredvid och dela vardagen med.