Tropiezo betyder bogstaveligt talt 'snubletråd' eller 'fald', men bruges ofte metaforisk til at betyde et 'fejltrin' eller en 'svipser'. Det er et interessant ord, fordi det indfanger ideen om en uventet vanskelighed eller fejl.
I sangen synger kunstneren: "Diste un tropiezo y trataré de ser el fuerte" (Du tog et fejltrin, og jeg vil prøve at være den stærke). Her refererer det til en fejl, som den elskede har begået, der har såret ham, men han vælger at være den stærke part i situationen.
I denne sang står fortælleren fast mellem at ringe til sin ekskæreste og blokere hende: “Llamarte o bloquearte” [ringe til dig eller blokere dig]. Hun bliver ved med at dukke op i hans tanker, og han kan ikke glemme minderne. Hans “jefa” spørger, om hun kommer i dag. Jefa betyder egentlig “chef”, men bruges her familiært om hans mor. Det gør situationen lidt akavet og meget konkret: selv derhjemme ved folk, at han stadig venter på hende. Han troede, hun var kvinden fra hans drømme, men nu siger han kort og bittert: “Todo fue un juego” [det hele var en leg].
Han ville beskytte hende og holde hende i sine arme uden at såre hende. Nu ser han hendes historie på sociale medier og opdager, at hun smiler sammen med en anden mand. Han kalder ham en kujon og mener, at hun har valgt en dårlig person frem for en loyal og ærlig kærlighed. Det er en ret hård dom, men også en trist indrømmelse: hans egen kærlighed ligger “en pedazos” [i stykker]. Udtrykket “no hay pedo” betyder bogstaveligt “der er ingen prut”, men bruges som “det går nok” eller “pyt”. Her prøver han at lade, som om bruddet ikke knuser ham, mens han samtidig beslutter sig for at være alene i lang tid. Da Óscar Maydon nævnes i teksten, føles det som en tydelig markering af hans bidrag til sangens fortælling.