Rogándote kommer från verbet rogar, som betyder 'att be' eller 'att tigga'. I den här låten används det för att uttrycka en djup känsla av desperation och ånger.
Artisten sjunger "Ahora estoy en tus pies rogándote" (Nu ligger jag vid dina fötter och ber dig), vilket målar upp en stark bild av att vara helt utlämnad och desperat efter förlåtelse eller en andra chans. Det är ett kraftfullt ord som förmedlar en känsla av sårbarhet och intensiv önskan.
Tänk dig att du sitter med en procent batteri kvar i mobilen, berusad och helt förstörd över ett ex. Det är precis där vi landar i "Un X100to" med Grupo Frontera och Bad Bunny! Texten handlar om ren och skär ånger efter ett uppbrott. Berättaren erkänner direkt att han lever i ett helvete han själv startade ("Viviendo en un infierno que yo mismo incendié"). Alla rykten om att han har gått vidare och syns lycklig på klubben är ren lögn ("Eso de que me vieron feliz, no, no är cierto" [Att de såg mig lycklig, nej, det stämmer inte]). Att gå ut med någon annan som dessutom råkar bära exets favoritparfym är bara slöseri med tid.
Låten blandar modern teknik med gammal hederlig hjärtesorg på ett sätt som känns både patetiskt och mitt i prick. Han kollar gamla videor, skriver meddelanden som han fegt nog inte vågar skicka, och fyllesurfar in på hennes Instagram för att plågas av att hon mår toppen utan honom ("No tienes días grises" [Du har inga gråa dagar]). Här finns också skön mexikansk slang att snappa upp! Han dränker sig i tequila medan kompisar och tjejer skriver och frågar var kvällens fest är: "Las morritas texteándome / Que dónde es la peda hoy" (morritas betyder unga tjejer och peda är slang för dryckesfest eller fylla). Men inget hjälper. Allt han vill göra är att bränna sitt sista lilla procent batteri på att ringa och säga förlåt.