Cangrejeros tarkoittaa kirjaimellisesti "rapujen pyydystäjiä" tai "rapumiehiä". Se on mielenkiintoinen sana, koska se ei ole yleinen arkipäivän sana, vaan viittaa tässä yhteydessä Bad Bunnyn kotikaupungin, Santurcen, koripallojoukkueeseen, Cangrejeros de Santurceen.
Sanalla on siis syvempi kulttuurinen merkitys, joka yhdistää artistin vahvasti juuriinsa ja kotiseutuunsa, vaikka hän onkin noussut maailmanmaineeseen. Se on hieno tapa oppia lisää Puerto Ricon kulttuurista ja urheilusta musiikin kautta.
Tässä biisissä Bad Bunny katsoo suoraan peiliin ja muistelee, mistä kaikki alkoi. Hän heittää heti alkuun oman nimensä ja taustansa: ”Benito Martínez de Puerto Rico / Empezamos de abajo ahora somos ricos” (Benito Martínez Puerto Ricosta / Aloitettiin pohjalta, nyt olemme rikkaita). Hän ei häpeile entistä elämäänsä ruokakaupan pussittajana, vaan nauraa kontrastille: ”Ayer era bagger / Hoy soy millonario” (Eilen olin pussittaja / Tänään olen miljonääri). Vaikka NBA-seurat haluaisivat hänet kuin Stephen Curryn, hän pysyy uskollisena oman saarensa koripallojoukkueille kuten Cangrejeros ja Capitanes.
Koko kappale on silkkaa rakkautta kotisaarelle. Bad Bunny vannoo pysyvänsä Puerto Ricossa, vaikka hirmumyrsky iskisi: ”Y yo me quedo en Puerto Rico aunque venga María” (Ja minä jään Puerto Ricoon, vaikka María tulisi). Hän kiittää äitiään siitä, että sai syntyä rannan ja pienen coquí-sammakon lähelle, vertaa puertoricolaisia Dragon Ballin supersayalaisiin (”Todos sayayines, tenemos el Ki”) ja listaa lopuksi saaren isot musiikkilegendat Tego Calderónista ja Daddy Yankeesta aina Héctor Lavoeen asti. Tämä on aito, ylpeä oodi omille juurille suoraan pupun sydämestä.