Якоря betyder "ankare". Det är ett intressant ord eftersom det inte är ett vanligt vardagsord i sånger och har en stark metaforisk betydelse.
I låten sjunger NILETTO "И я срываю снова якоря" (Och jag drar upp ankarna igen). Detta uttryck betyder att han bryter upp, lämnar det förflutna bakom sig och ger sig ut på en ny resa, fri från tidigare band och åtaganden. Det är en kraftfull bild för att gå vidare.
I den här låten tar ryske artisten NILETTO oss med på en resa bort från en relation som nått sitt slut. Han är redo att lämna allt bakom sig och sjunger "Это конец, обидам: прощай" [Det här är slutet, adjö till all bitterhet].
Det är en känsla av frihet och att gå vidare som genomsyrar låten. NILETTO sätter sig i sin gamla Renault och uppmanar sin före detta partner att inte vara ledsen: "Главное, ты ты не скучай" [Viktigast är att du inte saknar mig]. Han förklarar att "Все решено уже давно" [Allt har varit bestämt länge] och att han mår bra nu när de inte är tillsammans. Han är redo att "срываю снова якоря" [slita upp ankarna igen] och "летаю снова без тебя" [flyga igen utan dig], vilket verkligen visar att han har stängt det kapitlet. Inga blommor behövs, för "Уже давно сожгли мосты" [Vi har redan bränt broarna för länge sedan].