Skymtar tarkoittaa 'vilahdusta' tai 'nähdä jotain nopeasti ja epäselvästi'. Se on mielenkiintoinen sana, koska se kuvaa hetkellistä ja usein odottamatonta näkemystä tai kokemusta.
Veronica Maggio käyttää sanaa kuvaamaan onnen hetkellistä kokemista: "Blundar tills jag skymtar lyckan" (Suljen silmäni, kunnes näen vilahduksen onnesta). Se vangitsee täydellisesti sen ohikiitävän ja hauraan tunteen, kun onni tuntuu olevan juuri ulottuvilla, mutta ei täysin saavutettavissa.
Veronica Maggion ja Håkan Hellströmin ”Hela Huset” vie meidät juhlien jälkeiseen aamuun, kun kaikki on jo ohi, mutta tunnelma jää silti leijumaan ilmaan. Laulaja herää vierellään nukkuvaan rakkaaseen ja miettii, kuinka kaikki on niin täydellistä juuri nyt, että hän voisi kuolla onnellisuudesta: ”Jag skulle kunna dö nu / Med kinden mot din hals” [Voisin kuolla nyt / Poski kaulaasi vasten].
Mutta samalla hän tiedostaa, että tällainen onni ei voi kestää ikuisesti. Hän hiipii ulos sängystä ja näkee auringon nousevan, ja silloin iskee oivallus: ”I samma stund så vet jag / Att allting har ett slut” [Samalla hetkellä tiedän / Että kaikella on loppu]. Laulussa kuvataan tätä haikeaa mutta kaunista hetkeä, kun juhlat ovat ohi, ihmiset nukkuvat siellä täällä, ja kesä on juuri alkanut. Se on kuin pysäytetty kuva täydellisestä hetkestä, jonka tiedämme päättyvän, mutta juuri siksi se on niin arvokas.