Sköljer tarkoittaa "huuhtoutuu" tai "pesee pois". Se on kuvaava verbi, joka herättää mielikuvia veden liikkeestä ja sen kyvystä muuttaa asioita.
Laulussa Laleh käyttää sitä kuvaamaan, kuinka hiekkaslotit huuhtoutuvat mereen ja kuinka meri huuhtoo pois hänen nimensä hiekasta. Se symboloi asioiden katoavaisuutta ja sitä, kuinka elämä jatkuu, vaikka yrittäisimme pitää kiinni jostain.
Lalehin "Sand Överallt" on kaunis muistutus siitä, että elämässä kannattaa keskittyä olennaiseen ja antaa turhien asioiden valua käsien läpi kuin hiekka. Kappaleessa laulaja pohtii, kuinka rakennamme hiekkalinnoja ja haluamme aina vain korkeammalle, jopa aurinkoon asti, mutta usein teemme asioista itsellemme liian vaikeita. Hän toteaa, että kaikesta, mitä on saavuttanut ja oppinut, suurin on kuitenkin rakkaus: "Störst blev ändå kärleken" [Suurimmaksi jäi kuitenkin rakkaus].
Laulu kannustaa meitä luopumaan turhasta painolastista. Unelmat ja onni tulevat ja menevät, mutta se, mitä todella haluamme, on ollut tässä koko ajan. Laleh laulaa: "Så mycket onödigt man bär på, det får rinna ur mina händer, sand överallt" [Niin paljon turhaa kantaa mukanaan, sen saa valua käsistäni, hiekkaa kaikkialla]. Se on kuin lempeä kehotus päästää irti ja muistaa, että elämä on jatkuvaa muutosta, aivan kuten hiekka rannalla, joka tulee ja menee aaltojen mukana.