Anonymat betyder 'anonymitet'. Det är ett starkt och lite mer formellt ord som inte dyker upp i varje poplåt, vilket gör det minnesvärt.
I låten sjunger Indila "J'ai sombré dans l'anonymat" (Jag sjönk ner i anonymitet). Det beskriver en känsla av att förlora sig själv och bli osynlig för omvärlden, vilket är ett centralt tema i hennes S.O.S-rop.
I Indilas ”S.O.S” hör vi en person som ber om hjälp när hon känner sig helt nere och osynlig. Hon ropar: ”C’est un SOS, je suis touchée, je suis à terre” [Det är ett nödrop, jag är sårad, jag ligger på marken]. Det franska ”y’a” i ”y’a-t-il quelqu’un ?” [finns det någon där?] är talspråk för il y a [det finns]. Hon har lämnat allt, eftersom hon inte längre kände igen sig själv, men säger också att hon vill komma tillbaka och inte klarar det. Bilden blir allt mörkare: hon har ”sjunkit ner i anonymiteten”, kämpat mot tomheten och kylan och känner sig som ”rien” [ingenting] och ”personne” [ingen].
Samtidigt finns en liten glipa av hopp mellan fängelsets galler. ”Voir la lumière entre les barreaux” [att se ljuset mellan gallren] betyder här att hon fortfarande kan ana något vackert, även när hon känner sig instängd. Hon ber någon att höra hennes röst, medan tystnaden nästan kväver det hon bär inom sig. Mot slutet nämner hon en person hon tänker på och säger att hon har ”dränkt himlen i vågorna”, en stark bild av sorg, minnen och ånger som sveper över henne. Refrängen återkommer som ett verkligt nödrop: hon vill bli sedd innan hon förlorar bort sig själv helt.