Закопает betyder "kommer att begrava". Det är ett starkt och lite oväntat verb att hitta i en sångtext, vilket gör det minnesvärt.
I låten använder Zemfira det för att beskriva hur havet "kommer att begrava" dem i sanden, vilket skapar en dramatisk och nästan ödesmättad bild av att bli uppslukad av naturen. Det är en poetisk användning som ger texten djup och intensitet.
Zemfiras "П.М.М.Л." (P.M.M.L.) är en riktig känslostorm, en låt som verkligen drar in dig i sin undervattensvärld. Tänk dig att ligga på botten av havet, eller kanske i en jättestor pöl, med din kärlek. Havet "обнимет, закопает в пески" [kommer att omfamna, begrava i sanden], och fiskare kastar ut sina linor och fångar era själar i näten. Det är en bild av att vara helt fångad, kanske av ödet eller av relationen själv.
Texten upprepar "Прости меня, моя любовь" [Förlåt mig, min kärlek] om och om igen, vilket ger en känsla av ånger och en sista vädjan. Det är för sent att tänka på något, "Поздно о чем-то думать слишком поздно" [För sent att tänka på något, för sent]. Jeans som fylls med vatten och klibbar fast, solen som verkar ha slocknat – "Мне кажется, потухло солнце" [Jag tror att solen har slocknat]. Allt blir tyst, inga klockor eller måsar hörs, och hjärtat stängs av. Det är en ganska mörk, men otroligt suggestiv låt om att ge upp, om förlåtelse och om att vara fast i en situation som känns hopplös.