Marchito betyr 'visnet' eller 'falmet'. Det er et vakkert og litt melankolsk ord som ofte brukes om blomster, men her får det en dypere mening.
I sangen synger Selena om hvordan kjærligheten hun fikk, 'visnet' som en blomst. Det er en sterk metafor for tapt kjærlighet og hjertesorg, noe som gjør ordet veldig minneverdig og følelsesladet i denne konteksten.
Åh, «Como La Flor»! Denne sangen fra Selena er en skikkelig klassiker, og den handler om den hjerteskjærende følelsen av å miste noen du elsker. Selena synger om å ønske eksen det beste, selv om de har funnet en ny kjærlighet: «Yo sé que tienes un nuevo amor, Sin embargo, te deseo lo mejor» [Jeg vet du har en ny kjærlighet, likevel ønsker jeg deg det beste]. Hun reflekterer over at hvis hun ikke kunne gi dem lykke, så kanskje noen andre kan: «Si en mi no encontraste felicidad, Tal vez alguien más te la dará» [Hvis du ikke fant lykke hos meg, kanskje noen andre vil gi deg den].
Men selv om hun prøver å være sterk, er smerten veldig ekte. Hun sammenligner kjærligheten de delte med en blomst som visnet: «Como la flor, Con tanto amor, Me diste tú, se marchito» [Som blomsten, med så mye kjærlighet, du ga meg, visnet den]. Og selv om hun sier «yo sé perder» [jeg vet hvordan jeg skal tape], så er det tydelig hvor vondt det gjør: «Pero, a-a-ay, cómo me duele» [Men, å-å-åh, så vondt det gjør]. Det er en ærlig og sårbar sang om å gi alt i kjærligheten og så måtte slippe taket, selv når hjertet ditt blir revet i stykker.