Hazard betyder 'fare' eller 'risiko'. Det er et stærkt ord, der ikke ofte findes i sangtekster, hvilket gør det mindeværdigt og interessant.
I sangen synger Pink: "I'm a hazard to myself" (Jeg er en fare for mig selv). Hun bruger ordet til at udtrykke en dyb følelse af selvdestruktion og indre konflikt, hvor hun ser sig selv som sin egen værste fjende. Det giver et indblik i sangens tema om selvaccept og kampen mod ens indre dæmoner.
Pinks "Don't Let Me Get Me" er en ærlig og humoristisk sang om at være sin egen værste fjende. Hun synger om at føle sig som en outsider, der "aldrig vinder førstepladsen" og "ikke støtter holdet". Det er en følelse, mange kan genkende – at man bare ikke passer ind.
Sangen handler om den indre kamp, man fører mod sig selv, som når hun siger "Everyday I fight a war against the mirror / I can't take the person starin' back at me" [Hver dag kæmper jeg en krig mod spejlet / Jeg kan ikke holde ud at se på personen, der stirrer tilbage på mig]. Det er en ret sjov og relaterbar måde at beskrive selvhad på. Hun er træt af at blive sammenlignet med andre, som da "L.A. told me, you'll be a pop star / All you have to change is everything you are" [L.A. fortalte mig, du bliver en popstjerne / Alt, du skal ændre, er alt, hvad du er]. Det er en stærk kommentar til presset om at ændre sig for at passe ind. Pinks ønske om at være "somebody else" [en anden] er noget, mange af os har følt. Det er en sang, der minder os om, at det er okay at være sig selv, selvom det nogle gange er irriterende!