Reminisce betyder att minnas tillbaka på något med nostalgi, ofta med en varm eller lite sorglig känsla.
I låten sjunger han "I ain't got time to reminisce old novelties", alltså att han inte har tid att gå runt och nostalgiskt minnas gamla saker som en gång var speciella. Ordet är mer ovanligt och poetiskt än bara "remember", och fångar känslan av att fastna i det förflutna.
I den här låten tar Guns N' Roses med oss på en resa genom minnen och nuet. Sångaren reflekterar över att det fanns så mycket han "never told" [aldrig fick veta] eller "never shown" [aldrig fick se] igår. Nu när han börjar lära sig känner han sig "growing old" [bli gammal], som om tiden rinner iväg.
Det är en känsla av att det förflutna, med sina "old pictures that I'll always see" [gamla bilder som jag alltid kommer att se], inte längre har något att erbjuda. Han vill "keep on movin' along" [fortsätta framåt] och har "no time to plant my feet" [ingen tid att slå rot]. Det handlar om att blicka framåt och inse att "yesterday's got nothin' for me" [igår har inget för mig], även om vissa saker kanske hade varit bättre "if we'd all just let them be" [om vi bara hade låtit dem vara]. En riktig tankeställare!