Hostage tarkoittaa 'panttivankia'. Se on dramaattinen ja voimakas sana, jota ei usein kuule pop-kappaleissa.
Ariana Grande käyttää sanaa kuvaamaan tunnetta, jossa hän on ollut tunteidensa vankina, erityisesti kyynelten. Hän laulaa: "This ain't the first time I've been hostage to these tears" (Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun olen ollut näiden kyynelten panttivankina), mikä korostaa hänen kokemansa emotionaalisen tilan intensiteettiä ja vapautumisen tarvetta.
Ariana Granden "Bye" on täydellinen kappale, kun on aika jättää jäähyväiset ja mennä eteenpäin! Se kertoo siitä hetkestä, kun tajuaa, että on aika ottaa omat tavarat ja lähteä. Laulaja on ollut "hostage to these tears" [näiden kyynelten panttivankina] aiemminkin, mutta nyt hän on vihdoin valmis kohtaamaan pelkonsa ja sanomaan "Boy, bye" [Hei hei, poika].
Kappaleessa on ihana voimaantuminen, kun hän toteaa olevansa "stronger than I think" [vahvempi kuin luulenkaan] ja kieltäytyy enää tanssimasta entisen kumppaninsa tahtiin. Vaikka ero on "bittersweet" [katkeransuloinen] ja kertosäe tuntuu vaikealta laulaa, on parempi mennä eteenpäin kuin toistaa samaa kaavaa. Ja mikä parasta, ystävä Courtney on valmiina auttamaan pakenemisessa – "Courtney just pulled up in the driveway" [Courtney juuri ajoi pihaan]! Se on loistava muistutus siitä, että ystävät ovat tukena vaikeina aikoina.