Crumbling betyder 'sönderfallande' eller 'faller isär'. Det är ett starkt och bildligt ord som inte är lika vanligt som enklare synonymer.
I låten använder Lukas Graham ordet för att beskriva ett hjärta som håller på att gå sönder: "I can't pick up the pieces of a crumbling heart". Det förmedlar en känsla av total förtvivlan och att något är bortom räddning, vilket gör det till ett mycket gripande ord i sammanhanget.
Lukas Graham, en artist från Danmark, ger oss här en riktigt hjärtskärande låt om att se kärleken försvinna. Han sjunger om att komma hem och se sin partner leva med en man hon "no longer know" [inte längre känner], och hur hon "forgot to smile" [glömde att le]. Det är en så sorglig bild av att sitta vid middagsbordet och ha "nothing to say" [ingenting att säga], och känna hur hon långsamt "slipping away from me" [glider ifrån mig].
Man känner verkligen hans förtvivlan när han minns hur han brukade få henne att skratta och undrar "What happened to perfect? What happened to us?" [Vad hände med det perfekta? Vad hände med oss?]. Han är svartsjuk men försöker förstå, och känner att han "can't pick up the pieces of a crumbling heart" [inte kan plocka upp bitarna av ett smulande hjärta]. Det är en ärlig och sårbar låt om att förlora något som en gång var så speciellt, och att undra om det som fanns "under the surface" [under ytan] – kärleken – fortfarande finns kvar.