22 Settembre Lyrics in Swedish by Ultimo

Below, I translated the lyrics of the song 22 Settembre by Ultimo from Italian to Swedish.
These lyrics have verified word for word translations. Click any lyric word to see the translation and hear the pronunciation!
Jag föredrar att leva
Utan att någonsin be mer
Jag föredrar att hålla hårt
Framför att ge upp
Jag lever i kontrasten
Mellan ett sekel och en sekund
Och jag tycker inte det är så absurt
Att världen är en instinkt
Har du lust att vi gör slut
Så att begäret kommer tillbaka
Kom sen hit nära
Och berätta en hemlighet för mig
Jag vet om en galen gubbe
Som pratar med folk
Om saker som aldrig hänt
För att leva lite någon annanstans
Jag tar livet som det är
Denna resa som börjar av sig själv
Som aldrig ber mig om lov
Jag tar livet som det är
Du kan släppa nu de
Gamla övertygelserna
Vi ska bygga andra
Med mina nya ord
Jag tar hand om allt
Du får lita lite på mig
Och förlåt kylan
Men jag hoppas att du räddar mig
För att vara tyst
Under mer höstlika kvällar
Minns jag mig själv i en park
Sägande: 'visa vad du går för'
Och bli aldrig förkrossad
Om en dröm inte slår in
Jag har sett utstötta människor
Skratta för full hals
Jag tar livet som det är
Denna resa som börjar av sig själv
Som aldrig ber mig om lov
Jag tar livet som det är
Jag tar inte det där tåget som
Tar en till framtiden, nej
Jag vill njuta av till och med en enkel minut
Och den 22 september återvänder jag till det där stället
Du vet vad jag menar
Men just nu kan jag inte
Jag kan inte tillåta det längre
Jag måste resa mig och gå av
Jag ska inte skriva musik
Utan människors liv
Jag känner en mission
Och jag svär att jag når målet
Att sjunga mitt i vintern
För att ge våren
Jag tar livet som det är
Denna resa som börjar av sig själv
Som aldrig ber mig om lov
Jag tar livet som det är
Jag tar livet som det är
Lyrics and Translations Licensed & Provided by LyricFind
Lyrics © Honiro Label & Publishing S.r.l.
Niccolo Moriconi
Did you like this lyrics translation?

squarciagola — för full hals

Squarciagola betyder "för full hals" eller "av full kraft". Det är ett levande och uttrycksfullt ord som inte är så vanligt i vardagligt tal.

I låten använder Ultimo det för att beskriva hur människor som har blivit exkluderade ändå kan skratta högt och obehindrat ("Ridere a squarciagola"). Det förmedlar en känsla av rå, obunden glädje trots motgångar, vilket gör det till ett minnesvärt och engagerande ord.

I ”22 Settembre” av den italienska artisten Ultimo möter vi en person som hellre vill leva nära det verkliga än jaga en avlägsen framtid. Han säger: ”Preferisco vivere” [”Jag föredrar att leva”] och ”Io la vita la prendo com’è” [”Jag tar livet som det är”]. Det finns en fin envishet i det: han vill hålla fast i människor och ögonblick i stället för att ge upp, och han vill njuta av ”anche un semplice minuto” [”även en enkel minut”]. Samtidigt är texten full av motsägelser. Han ber någon att lita på honom och hoppas att personen ska rädda honom, men erkänner också sin kyla. Han vill lämna gamla övertygelser bakom sig och bygga nya med egna ord, nästan som om kärleken och livet kunde börja om från en blank sida.

Datumet i titeln blir en konkret minnespunkt. Den 22 september vill han återvända till en särskild plats, men säger att han inte kan göra det nu. Han måste resa sig och kliva av, medan framtidståget får gå utan honom: ”Non prenderò quel treno che porta nel futuro” [”Jag tar inte tåget som leder till framtiden”]. I stället väljer han vägen som redan har börjat av sig själv. Bland höstkvällar, ett minne från en park och en gammal galen man som berättar om saker som aldrig hänt finns också en tydlig vilja att fortsätta: ”Cantare in pieno inverno / Per dar la primavera” [”Sjunka mitt i vintern / för att ge våren”]. Det är en vacker och lite storslagen idé, men texten håller den nära marken: att sjunga för människor, hålla fast vid en enkel minut och försöka nå fram till sitt mål.

Did you know?
In addition to reading lyric translations, you can now learn Italian with music and lyrics from your favorite artists.
Yes, including 22 Settembre by Ultimo!
No more boring lessons. You can now learn with engaging and culturally relevant lyrics from the best artists.
LEARN ITALIAN WITH 22 SETTEMBRE BY ULTIMO
Learn Italian with music with 3663 lyric translations from various artists including Ultimo
Check out our mobile app
Download on the App Store
Get it on Google Play
Rated 4.9 · Join 250,000+ learners
Rated 4.9 stars
Learn Italian with lessons based on this song!
Get it on Google Play
Download on the App Store
Rated 4.9 · Join 250,000+ learners
Apple and App Store are trademarks of Apple Inc.
Google Play and the Google Play logo are trademarks of Google LLC.