Stalks betyder 'förföljer' eller 'smyger efter'. Det är ett ord som ofta används för att beskriva hur ett rovdjur tyst och metodiskt följer sitt byte.
I "Eye Of The Tiger" används det för att måla upp en bild av en överlevare som, likt en tiger, förföljer sitt byte i natten. Det ger en känsla av beslutsamhet, fokus och en obeveklig strävan efter seger, vilket är centralt för sångens tema.
Har du någonsin känt att du är tillbaka på banan, redo att ta dig an världen igen? Det är precis vad Survivor sjunger om i "Eye Of The Tiger"! Låten handlar om att resa sig upp igen efter att ha kämpat, att vara "back on the street" [tillbaka på gatan] och att ha klarat av det man ska: "Did my time, took my chances" [Jag gjorde min tid, tog mina chanser].
Det är en riktig pepplåt om att aldrig ge upp sina drömmar. Den påminner oss om att det är lätt att byta ut sin passion mot ära, men att man måste "fight just to keep them alive" [kämpa bara för att hålla dem vid liv]. Känslan av att vara en överlevare som jagar sitt byte i natten, med "the eye of the tiger" [tigerns öga], är så stark. Det handlar om den där inre styrkan och viljan att överleva, att möta utmaningar "face to face, out in the heat" [ansikte mot ansikte, ute i hettan] och att aldrig sluta kämpa för att nå toppen. Det är en låt som verkligen får en att känna sig oövervinnerlig!