Hervoton betyder 'kraftlös' eller 'slapp', men det kan också beskriva något som är utom kontroll eller överväldigande. Det är ett ganska ovanligt ord som inte dyker upp i varje sång, vilket gör det intressant och minnesvärt.
I låten sjunger Stig: "Mun sydämeni lyö, se aivan hervoton jo on" (Mitt hjärta slår, det är redan helt kraftlöst/slappt). Här används det för att beskriva hur hjärtat slår så intensivt att det nästan är utom kontroll, överväldigat av känslor, vilket ger en stark bild av förälskelse.
I den här låten tar Stig oss med på en nattlig biltur fylld av förälskelse och en nästan febrig energi! Han sjunger att han kör "koko yön niin kuin Roy Orbison" [hela natten som Roy Orbison], och hans hjärta slår så hårt att det är "aivan hervoton" [helt ostyrligt]. Det är en känsla av att vara så upprymd av någon att man bara vill fortsätta köra, fortsätta vara i den stunden.
Det är inte bara bilkörning, det är en hel upplevelse. Han har bett någon att dansa och känner att det är "huikeaa, juuri oikeaa, astro fysiikkaa välillämme" [fantastiskt, helt rätt, astrofysik mellan oss]. Han är så uppslukad att han inte ens vet var hans bil är, men det spelar ingen roll för "sun kanssas beibi se on tarpeeton" [med dig baby, är den onödig]. Det är en rolig och charmig bild av hur förälskelse kan få en att glömma allt annat. Han är "ladattu, on kiveen hakattu, et suhun rakastun tänä yönä" [laddad, det är hugget i sten, att jag blir kär i dig i natt] – en riktigt stark känsla som bara växer under natten!