Fingere betyder "att låtsas" eller "att simulera". Det är ett intressant verb som inte är lika vanligt som vardagliga ord, och det belyser en central känsla i låten.
I "Tu Cosa Fai Questa Sera" sjunger Noemi: "Fingere che avesse un senso" (Att låtsas som om det hade en mening). Detta fångar den smärtsamma insikten att förhållandet kanske inte var äkta eller meningsfullt, trots att man försökte övertyga sig själv om motsatsen. Det ger en djupare förståelse för karaktärernas inre kamp.
Har du någonsin varit i ett förhållande som du vet är dåligt för dig, men du kan bara inte släppa taget? Det är precis vad Noemi och Vito Salamanca sjunger om i "Tu Cosa Fai Questa Sera". De beskriver hur det är att vara med någon som får dig att "förlora allt", till och med "förlora tid". De älskar varandra en minut för att sedan hata varandra länge – snacka om dramatiskt!
Trots att de vet att det är ett misstag, och att varje kyss är den sista, kan de inte låta bli att undra: "Ma tu cosa fai questa sera?" [Men vad gör du ikväll?]. De hoppas att de aldrig kommer att träffas igen, men samtidigt vill de vara tillsammans, även om det skulle vara "inferno" [helvetet]. Det är en så igenkännbar känsla av att vara fast mellan att vilja gå vidare och att vilja stanna kvar i något som "sembrava amore e non era" [verkade vara kärlek men inte var det].