Wilderness betyr 'villmark' eller 'ødemark'. Det er et ord som fremkaller bilder av et utemmet og ubebodd landskap.
I sangen bruker Madonna ordet metaforisk for å beskrive en vanskelig og forvirrende periode i livet sitt, før hun fant kjærligheten. Hun synger: "I made it through the wilderness", noe som antyder at hun har overlevd en utfordrende tid. Det er et sterkt bilde som gir dybde til sangens budskap om fornyelse.
Madonna synger om å føle seg helt ny og levende igjen etter en vanskelig tid. Hun beskriver hvordan hun følte seg "beat, incomplete" [slått, ufullstendig] og "sad and blue" [trist og lei seg] før hun møtte denne spesielle personen. Det er som om denne nye kjærligheten har forvandlet henne, og hun føler seg "shiny and new" [skinnende og ny].
Refrenget, "Like a virgin, touched for the very first time" [Som en jomfru, rørt for aller første gang], er en sterk metafor for denne følelsen av fornyelse og uskyld. Det handler ikke nødvendigvis om fysisk jomfrudom, men om en emosjonell gjenfødelse. Hun lover å gi all sin kjærlighet, for "only love can last" [bare kjærlighet kan vare], og denne personen har smeltet det som var "scared and cold" [redd og kaldt] inni henne. Det er en skikkelig kraftfull sang om å finne håp og styrke i kjærligheten!