Martirio betyder 'martyrskap' eller 'lidande'. Det är ett starkt ord som inte är vanligt i vardagligt tal, vilket gör det minnesvärt och engagerande.
I den här låten använder sångaren ordet för att beskriva den intensiva smärtan och lidandet han upplevde på grund av att han inte var med sin älskade. Han sjunger: "Debo de aceptar que todo fue un martirio por no estar contigo" (Jag måste acceptera att allt var ett martyrskap för att jag inte var med dig), vilket understryker djupet av hans ånger och hjärtesorg.
Tänk dig det ultimata melodramatiska scenariot: personen du fortfarande älskar går precis uppför kyrkogången för att gifta sig med någon annan, och du står där bland bänkarna och gråter. Det är exakt vad mexikanska Los Socios Del Ritmo och Alexander Acha bjuder på i cumbia-låten Llorar! Berättaren ångrar sig djupt och skyller allt på sitt eget tvivel: Maldita mi duda, fue fatal / Y es la que me hizo escapar ("Förbannade tvivel, det var ödesdigert / Och det fick mig att fly"). Han trodde inte på hennes känslor då, men nu när tiden har gått inser han sitt misstag: Tonto, tonto mi corazón por no haberte creído ("Mitt dumma, dumma hjärta som inte trodde på dig").
Kontrasten mellan den svängiga, dansanta cumbia-rytmen och den rena ångesten i texten är helt underbar. Den starkaste bilden kommer i refrängen när bruden gör entré: Al verte entrar con flores de azahar me pongo a llorar ("När jag ser dig komma in med apelsinblommor börjar jag gråta"). I spansktalande länder är flores de azahar (apelsinblommor) en klassisk symbol för bröllop och renhet. Han inser att loppet är kört med raden No puedo ya nada remediar ("Jag kan inte längre ställa något till rätta"), och allt som återstår är att se på när hon gifter sig med en annan medan han själv fäller tårar till ett riktigt gött beat.