Ordet "selvagem" betyder "vild" på dansk. Det er et stærkt og billedskabende ord, der ikke ofte findes i hverdagssange.
I "Tempo Perdido" bruges det til at beskrive en følelse eller en tilstand, der er rå og utæmmet, hvilket giver sangen en dybere, mere intens betydning. Det er et ord, der fanger opmærksomheden og inviterer til at udforske sangens budskab om tid og livets intensitet.
Legião Urbanas "Tempo Perdido" er en sang, der handler om at leve i nuet og værdsætte den tid, vi har. Den starter med at minde os om, at "Não tenho mais o tempo que passou" [Jeg har ikke længere den tid, der er gået], men at vi stadig har masser af tid – "Temos todo o tempo do mundo" [Vi har alverdens tid]. Det er en opfordring til at se fremad, for "Não temos tempo a perder" [Vi har ikke tid at spilde].
Sangen taler også om at finde skønhed i hverdagen og i vores anstrengelser, hvor "Nosso suor sagrado é bem mais belo que esse sangue amargo" [Vores hellige sved er meget smukkere end dette bitre blod]. Selvom verden kan virke grå, "Veja o sol dessa manhã tão cinza" [Se solen denne så grå morgen], er der stadig håb og forbindelse. Linjen "A tempestade que chega é da cor dos teus olhos castanhos" [Stormen, der kommer, har farven af dine brune øjne] er en smuk og lidt dramatisk måde at sige, at selv udfordringer kan minde os om dem, vi holder af. Sangen slutter med en følelse af ungdommelig optimisme og mod, "Não tenho medo do escuro" [Jeg er ikke bange for mørket], og en erkendelse af, at selv det, der virkede som spildt tid, måske slet ikke var det: "Nem foi tempo perdido" [Det var heller ikke spildt tid]. Vi er jo "Tão jovens" [Så unge]!