This Is What Falling In Love Feels Like Lyrics in Swedish by JVKE

Below, I translated the lyrics of the song This Is What Falling In Love Feels Like by JVKE from English to Swedish.
These lyrics have verified word for word translations. Click any lyric word to see the translation and hear the pronunciation!
Känns som sol
På min hud
Så det här är kärlek
Jag vet att det är det
Jag vet att det låter superklyschigt
Men du får mig att känna på ett speciellt sätt
Det här är att falla
Att bli kär
Jag har mycket i tankarna
Har mer på mitt bord
Min älskling får mig att se fram emot slutet av dagen
Vad säger du? Du och jag
Bara glöm det förflutna, släng det i soporna
Vad säger du? Du och jag
Lev det liv vi aldrig haft som om vi aldrig ska tillbaka
Känns som sol
På min hud
Så det här är kärlek
Jag vet att det är det
Jag vet att det låter superklyschigt
Men du får mig att känna på ett speciellt sätt
Det här är att falla, att bli kär
Jag vet att det låter superklyschigt
Men du får mig att känna på ett speciellt sätt
Det här är att falla, att bli kär
Det här är att falla, att bli kär
Det här är att falla, att bli kär
Lyrics and Translations Licensed & Provided by LyricFind
Did you like this lyrics translation?

clichéklyscha

Cliché betyder 'klyscha' eller 'banalitet'. Det är ett franskt lånord som används för att beskriva en fras, idé eller situation som har blivit överanvänd och förlorat sin originalitet.

I låten sjunger JVKE: "I know it sounds super cliché, but you make me feel some type of way." Han erkänner att hans känslor kan låta som en klyscha, men betonar att de är äkta för honom. Det är ett intressant ord som visar en medvetenhet om hur man uttrycker starka känslor.

Har du någonsin känt dig sådär härligt nykär att allt annat bara försvinner? JVKEs låt "This Is What Falling In Love Feels Like" handlar precis om den känslan! Han sjunger om hur det känns som "sun on my skin" [sol på min hud], en så enkel men stark bild för lycka. Han vet att det låter "super cliché" [superklyschigt], men det är just det som är charmen – det är den där universella, underbara känslan av att bli förälskad.

Låten fångar verkligen hur en ny kärlek kan få en att se fram emot slutet av dagen, som när han sjunger "My baby got me looking forward to the end of the day" [Min älskling får mig att se fram emot slutet av dagen]. Det handlar om att vilja glömma det förflutna och bara leva i nuet med den här speciella personen, "forget about the past, throw it in the trash" [glöm det förflutna, släng det i soporna]. Det är en så härlig och ärlig beskrivning av hur det är att vara helt uppslukad av kärlek!

Did you know?
In addition to reading lyric translations, you can now learn English with music and lyrics from your favorite artists.
Yes, including This Is What Falling In Love Feels Like by JVKE!
No more boring lessons. You can now learn with engaging and culturally relevant lyrics from the best artists.
LEARN ENGLISH WITH THIS IS WHAT FALLING IN LOVE FEELS LIKE BY JVKE
Learn English with music with 58916 lyric translations from various artists including JVKE
Check out our mobile app
Download on the App Store
Get it on Google Play
Rated 4.9 · Join 250,000+ learners
Rated 4.9 stars
Learn English with lessons based on this song!
Get it on Google Play
Download on the App Store
Rated 4.9 · Join 250,000+ learners
Apple and App Store are trademarks of Apple Inc.
Google Play and the Google Play logo are trademarks of Google LLC.
MORE VERIFIED TRANSLATIONS