Domando betyder "tämjer" eller "håller i schack" och kommer från verbet domar, att tämja ett vilt djur.
I låten används ordet bildligt: Juliette säger att hon har tämjt sitt hjärta och sina känslor under lång tid. Det ger en lekfull och stark bild av att hon inte längre låter kärleken styra henne.
I ”Quase Não Namoro” sjunger Juliette tillsammans med Marina Sena om att ha blivit bra på att välja sig själv. Berättaren har fallit och rest sig igen: ”Já caí, levantei” [Jag har fallit, jag har rest mig]. Hon säger att fallet inte var så farligt, eftersom hennes nya förälskelse egentligen är riktad mot henne själv: ”Minha queda agora é por mim” [Mitt fall är nu för mig]. Efter några ”klunkar av självkärlek” blir hennes hjärta nyktert och klart. Hon är inte känslokall, men hon har tränat på att hålla sina känslor i tyglar.
Refrängen är låtens härliga paradox: ”Eu quase não namoro” [Jag dejtar nästan inte], men detta ”nästan” är precis något hon tycker om. Den som vill erövra henne får räkna med konkurrens, för ”a fila virou a quadra” [kön har blivit en hel idrottsplan], en överdriven och rolig bild av hur många som väntar. Hon kan vara öm en stund, ”faço um carinho gostosinho” [jag ger dig lite mysig ömhet], och sedan smita iväg ”de fininho” [försiktigt, utan att märkas]. Det mest direkta svaret kommer sist: ”Porque meu amor sou eu” [För att min kärlek är jag].