Dreamworld betyder 'drömvärld'. Det är ett sammansatt ord som målar upp en bild av en fantasivärld eller ett tillstånd där man är uppslukad av sina tankar och drömmar, ofta bortkopplad från verkligheten.
I låten sjunger Freddie Mercury: "Find my head is always up in the clouds in a dreamworld." Han använder ordet för att beskriva hur han ofta befinner sig i sina egna tankar, kanske som en flykt från ensamheten han känner. Det ger en fin inblick i hans inre liv och gör ordet både intressant och relaterbart.
Freddie Mercury, känd för sin otroliga energi på scen, visar här en mer sårbar sida. I "Living On My Own" får vi följa med in i hans tankar om ensamhet. Han sjunger om att ibland känna sig nära att "break down and cry" [bryta ihop och gråta] när det inte finns "nowhere to go, nothing to do with my time" [någonstans att gå, inget att göra med min tid]. Det är en känsla av att vara "lonely, so lonely" [ensam, så ensam] trots att han lever sitt eget liv.
Låten förmedlar en känsla av rastlöshet och att vara överväldigad, som när han säger "everything is coming down on me" [allt faller över mig] och att han känner sig "crazy, so crazy" [galen, så galen]. Men det finns också en glimt av hopp, en övertygelse om att det "Got to be some good times ahead" [måste finnas bättre tider framöver]. Det är en ärlig inblick i de utmaningar som kan komma med att leva ensam, men också en beslutsamhet att se framåt.