Tiryakin oldum betyder "Jeg er blevet afhængig af dig". Ordet "tiryak" refererer til en person, der er stærkt afhængig af noget, ofte i en negativ kontekst som rygning eller stoffer.
I sangen bruges det dog i en romantisk og metaforisk forstand til at udtrykke en intens og overvældende forelskelse. Sangeren siger, at de er blevet så dybt betaget af den anden person, at de føler sig fuldstændig afhængige af dem, hvilket giver en stærk og dramatisk følelse af kærlighed og længsel.
I “Galaksi” beder Ece Mumay en rastløs forelsket person sin kæreste om at komme nu, præcis som de er: “Karaları bağlamadan hadi bana gel” [Kom til mig, før du tager sorgen på]. Udtrykket karaları bağlamak betyder at sørge, bogstaveligt at klæde sig i sort. Og “Saçını başını toplamadan bana gel” [Kom til mig uden at ordne hår og udseende] gør invitationen endnu mere direkte: Drop forberedelserne, drop spørgsmålene, kom bare. Personen vil også have den anden til at vise sin “tavır” og “tarz”, altså sin attitude og stil, uden at skjule noget.
Omkvædets “Memleket neresi, ver artık adresi, nasıl bi’ galaksi?” [Hvor er dit hjemland? Giv mig nu adressen. Hvilken slags galakse er det?] er både flirtende og lidt morsomt. Den elskede føles så langt væk, som om de kommer fra en anden galakse. Fraværet er dog meget konkret: Fortælleren kan ikke længere røre ved personen, holde om deres bløde hud eller vågne til en dag uden dem. “Kulun oldum, kapına kölen oldum” [Jeg er blevet din tjener, jeg er blevet slave ved din dør] er en voldsom, næsten dramatisk måde at sige, at hengivenheden har taget fuldstændig over. Til sidst kalder fortælleren sig “Tiryakin oldum” [Jeg er blevet afhængig af dig], mens ønsket stadig er enkelt: Kom tilbage, så kan vi hele hinandens sår.