Sleigh betyder 'släde'. Det är ett klassiskt ord som omedelbart för tankarna till vinter, snö och festliga åkturer, vilket är perfekt för en julsång som "Jingle Bells".
Även om det inte är ett superovanligt ord, är det inte ett ord du hör varje dag, vilket gör det intressant. I sången beskriver det det fordon som används för att åka genom snön, vilket är centralt för hela sångens glada och vinterliga tema.
Diana Krall, en fantastisk artist från Kanada, ger oss här en riktigt svängig version av den klassiska jullåten "Jingle Bells" tillsammans med The Clayton! Låten handlar om den härliga känslan av att susa fram genom snön i en öppen släde dragen av en häst. Tänk dig att ni skrattar hela vägen över fälten, medan bjällrorna klingar glatt och gör alla på gott humör. Det är en sån där kväll när man bara vill sjunga med i en slädsång!
Texten uppmanar oss att ta vara på tillfället när marken är vit och snön ligger djup. Ta med vännerna ut och sjung den här sången! Det handlar om att hitta en snabb häst, "two-forty as his speed" [tvåfyrtio i hans hastighet], spänna den framför släden och sedan bara dra iväg. Det är en lekfull och glad hyllning till vintern, gemenskapen och den enkla glädjen i att åka släde. Och visst är det kul att höra Diana Krall avsluta med att hon är "just crazy about horses" [bara galen i hästar]!