Paradise tarkoittaa 'paratiisia'. Se on mielenkiintoinen sana, koska se luo vahvan mielikuvan täydellisestä ja onnellisesta paikasta.
Tässä kappaleessa Coolio käyttää sanaa "gangsta's paradise" kuvaamaan ympäristöä, jossa hän elää. Se on ironinen ja synkkä ilmaisu, joka viittaa siihen, että vaikka elämä voi tuntua "paratiisilta" tietyllä tavalla, se on täynnä vaaroja ja haasteita. Tämä ristiriita tekee sanasta erityisen vangitsevan.
Coolion "Gangsta's Paradise" vie meidät suoraan kaduille, missä elämä on jatkuvaa taistelua ja selviytymistä. Artisti kertoo, että hän on "walk(ing) through the valley of the shadow of death" [kävelemässä kuoleman varjon laaksossa] ja tajuaa, ettei elämää ole paljon jäljellä. Tämä on synkkä kuvaus siitä, miten vaarallista elämä voi olla.
Kappaleessa kuvataan jengielämää ja sen vaikutuksia. Coolio laulaa, että hän on "an educated fool with money on my mind" [koulutettu hölmö, jolla on raha mielessä] ja "death ain't nothin' but a heartbeat away" [kuolema ei ole muuta kuin sydämenlyönnin päässä]. Se on rehellinen ja raaka kuvaus siitä, miten valinnat ja ympäristö voivat muokata ihmisen kohtaloa. Laulussa kysytään myös, miksi olemme niin sokeita näkemään, että vahingoitamme itseämme ja toisiamme: "Tell me why are we so blind to see / That the one's we hurt are you and me" [Kerro miksi olemme niin sokeita näkemään / Että ne, joita satutamme, olemme sinä ja minä]. Se on aika pysäyttävä kysymys, eikö?