Revelation betyder 'åbenbaring' og refererer til en pludselig og ofte overraskende erkendelse eller opdagelse af noget, der tidligere var ukendt eller uforståeligt.
I sangen synger Carly Rae Jepsen: "It's like everything you say is a sweet revelation." Her bruges ordet til at udtrykke, hvordan alt, hvad personen siger, føles som en dyb og vidunderlig indsigt, der fanger hendes opmærksomhed og får hende til at føle sig forbundet. Det er et stærkt ord, der løfter hverdagsudtryk til noget mere poetisk og intenst.
Carly Rae Jepsens "I Really Like You" er en super sjov og ærlig sang om den der spændende, lidt kaotiske følelse, man får, når man er helt vild med en ny person! Hun synger om, hvordan hun prøver at stoppe sig selv, men "I just got the taste for it" [jeg har lige fået smag for det], og det er bare for svært at lade være. Det er ikke kærlighed endnu, hun ved det godt – "It's way too soon, I know this isn't love" [Det er alt for tidligt, jeg ved, det ikke er kærlighed] – men hun er bare nødt til at sige det: "I really really really really really really like you" [Jeg kan virkelig, virkelig, virkelig, virkelig, virkelig, virkelig godt lide dig].
Det er så genkendeligt, hvordan hun er helt oppe i sit eget hoved, især når de ikke er i kontakt: "I'm so in my head / When we're outta touch" [Jeg er så meget i mit hoved / Når vi ikke er i kontakt]. Og så er der den sjove linje, hvor hun siger, hun er gravid, bare for at fange hans opmærksomhed, og så hurtigt retter sig selv: "Just kidding" [Bare for sjov]! Det viser virkelig den der blanding af nervøsitet og begejstring, når man er så forelsket, at man næsten ikke ved, hvad man skal gøre af sig selv. Hun vil bare vide: "do you want me, do you want me too?" [vil du have mig, vil du også have mig?]. Det er en sang, der får dig til at smile og måske tænke på din egen første forelskelse!