LEARN LYRICS

Start learning to track your progress 0 / 70%
70%

shyblyg

Shy betyder 'blyg'. Det är ett intressant ord eftersom det beskriver en känsla av obehag eller nervositet i sociala situationer, särskilt när man möter nya människor eller är i centrum för uppmärksamheten.

I låten sjunger Wham! "Once bitten and twice shy", vilket är ett idiom som betyder att man är försiktig efter att ha blivit sårad en gång. Det är ett uttryck som är bra att kunna för att förstå engelska idiom.

Trots sin glada melodi är Whams! klassiker "Last Christmas" faktiskt en ganska sorglig julsång. Den handlar om att ge sitt hjärta till någon på juldagen, bara för att bli avvisad dagen därpå. Ett år senare har sångaren bestämt sig: "This year, to save me from tears / I'll give it to someone special." Det är en berättelse om att lära sig av sina misstag och beslutet att skydda sitt hjärta från mer smärta.

Sången utspelar sig på en fest ett år efter uppbrottet. Sångaren försöker hålla avstånd ("I keep my distance") men kan inte låta bli att titta på sitt ex. Hen minns hur dum hen kände sig förra året och erkänner att hen fortfarande är sårbar. Men i slutet finns det hopp – sångaren har hittat en ny, äkta kärlek och kommer inte att låta sig luras igen.

Wham! var en brittisk popduo från Storbritannien. Duon bestod av George Michael och Andrew Ridgeley.

De blev enormt populära under 1980-talet med sin glada och energiska popmusik. Wham! är kända för hits som "Wake Me Up Before You Go-Go" och den ikoniska julsången "Last Christmas".