Lasă-mă să-ți spun o poveste
Despre un băiat și o fată
E cam scurtă, cam plictisitoare
Dar sfârșitul e un vârtej
Aveau doar șaisprezece ani
Așa că nu se iubeau pe ei înșiși
Pietre funerare pe un gazon
Știam un băiat și un băiat
Dar mereu și-au dorit să fie mai mult
S-au mutat în state diferite
Și mă tem că așa funcționează lumea
Nu-i amuzant, nu-i frumos, nu-i dulce
Și mă tem că așa funcționează lumea
Dar cred că ar putea funcționa pentru tine și mine
Doar așteaptă și-ai să vezi
Nu-i sfârșitul poveștii
Acum trecem la partea a doua
Despre mine și prietena mea
Părinții amândurora erau răi
Așa că amândoi am făcut un pariu
Dacă munceam și economiseam
Și am avea o viață mai bună
Și mă tem că așa funcționează lumea
Nu-i amuzant, nu-i frumos, nu-i dulce
Și mă tem că așa funcționează lumea
Dar cred că ar putea funcționa pentru tine și mine
Doar așteaptă și-ai să vezi
Nu-i sfârșitul poveștii
Și filmul îmi rulează mereu în cap
Toți oamenii, toți iubiții, toți prietenii mei
Și sper că toți au parte de un final fericit
Și mă tem că așa funcționează lumea
Nu-i amuzant, nu-i frumos, nu-i dulce
Și mă tem că așa funcționează lumea
Dar cred că ar putea funcționa pentru tine și mine
Doar așteaptă și-ai să vezi
Nu-i sfârșitul poveștii