Partigiano betyder 'partisan'. Det Àr ett ord med stark historisk och kulturell betydelse i Italien, sÀrskilt kopplat till motstÄndsrörelsen under andra vÀrldskriget.
I sÄngen sjunger Toto Cutugno om "un partigiano come presidente" (en partisan som president), vilket Àr en hyllning till Italiens historia och dess kamp för frihet. Ordet Àr inte bara intressant för sin historiska koppling, utan ocksÄ för att det ger en inblick i den italienska identiteten som besjungs i lÄten.
Har du nÄgonsin kÀnt en sÄdan stolthet över ditt hemland att du bara vill sjunga ut det? Det Àr precis vad Toto Cutugno gör i "L'italiano"! Han vill bara sjunga med gitarren i handen, för han Àr italienare, en Àkta italienare. Han mÄlar upp en bild av sitt Àlskade Italien med humor och vÀrme.
FörestĂ€ll dig att vakna upp till doften av "spaghetti al dente" [spaghetti al dente] och se en "partigiano come presidente" [partisan som president]. Han sjunger om att ha bilradion i höger hand och en kanariefĂ„gel pĂ„ fönsterbrĂ€dan. Det Ă€r en hyllning till de smĂ„ sakerna, till artisterna, till kĂ€rlekssĂ„ngerna och till det italienska livet som inte rĂ€ds nĂ„got, inte ens rakborstskum med mintsmak! Han nĂ€mner till och med en "seicento giĂč di carrozzeria" [en Fiat 600 med karosskada] â det Ă€r sĂ„ detaljerat och charmigt! Han Ă€r stolt över att vara italienare, och det hörs i varje ton.
MÄnga kÀnner igen Toto Cutugno frÄn hans enormt populÀra lÄt "L'Italiano", Àven kÀnd som "Lasciatemi cantare". Den italienska sÄngaren och lÄtskrivaren har haft en lÄng karriÀr.
Han representerade Italien och vann Eurovision Song Contest 1990 med lÄten "Insieme: 1992". Cutugno har ocksÄ vunnit Sanremofestivalen, bland annat med "Solo noi" 1980, och skrivit musik Ät mÄnga andra artister.