Dandelions betyr 'løvetann'. Dette er en blomst som ofte forbindes med barndom, ønsker og uskyld, og den er sentral i sangens tittel og tema.
I sangen bruker Ruth B. løvetann som et symbol for å ønske seg at en spesiell person skal bli hennes. Hun synger om å være i et felt med løvetann og ønske på hver eneste en at han skal bli hennes, noe som gir ordet en romantisk og håpefull betydning.
Har du noen gang følt at du har funnet den ene, den som får deg til å miste pusten? Vel, Ruth B. fanger akkurat den følelsen i «Dandelions»! Det handler om den der sjeldne, livsvarige kjærligheten man bare hører om, og hun er helt sikker på at hun har funnet den. Hun synger «I've heard of a love that comes once in a lifetime / And I'm pretty sure that you are that love of mine» [Jeg har hørt om en kjærlighet som kommer én gang i livet / Og jeg er ganske sikker på at du er den kjærligheten min].
Sangen er full av søte, nesten naive ønsker, som når hun er «in a field of dandelions / Wishing on every one that you'll be mine» [på en eng full av løvetann / Ønsker på hver eneste en at du skal bli min]. Det er en så fin måte å beskrive den intense forelskelsen på, hvor alt føles nytt og spennende. Hun føler seg «so alive and free» [så levende og fri] når han ser på henne, og det er tydelig at han har en helt spesiell effekt på henne. Det er en skikkelig feel-good sang om å være hodestups forelsket!