LEARN LYRICS

mixtape — mixtape

Mixtape on kokoelma kappaleita, jotka on usein koottu tiettyyn tarkoitukseen tai tunnelmaan. Se voi olla artistin julkaisema kokoelma tai henkilökohtaisesti koottu soittolista.

Tässä kappaleessa Malcolm Todd mainitsee "mixtapen" aivan lopussa, mikä luo mielenkiintoisen ja hieman yllättävän käänteen. Se voi viitata artistin omaan musiikkikokoelmaan tai symboloida hänen tunteidensa ja kokemustensa kokoelmaa, jotka hän jakaa kuulijalle. Se on moderni ja kulttuurisesti merkityksellinen sana, joka herättää uteliaisuutta.

Malcolm Toddin "Earrings" on kappale, joka kertoo menetetystä tilaisuudesta ja pelosta. Laulun päähenkilö on jättänyt korvakorunsa tytön sänkyyn, jonka rakkaus pyörii hänen mielessään. Hän ei kuitenkaan uskalla kertoa tästä tytölle, koska hän on liian peloissaan eikä saa sanaa suustaan. Hän miettii, mitä sanoisi, mutta lykkää asian toiseen päivään, koska hänellä ei vain ole sydäntä kohdata tilannetta. Tämän seurauksena he ajautuvat kauemmas toisistaan.

Kappaleessa toistuu rivi "Extra, extra read all about it / Mac is in his feelings and he can't get out of it", mikä viittaa siihen, että Malcolm Todd, tai "Mac", on syvällä tunteissaan eikä pääse niistä irti. Se on hauska ja rehellinen tapa kuvata sitä, miten vaikeaa on päästää irti tunteista ja puhua asioista ääneen. Kappale on kuin pieni kurkistus jonkun mielenmaisemaan, kun hän kamppailee pelon ja sanomattomien sanojen kanssa.

This song has more lessons to be added
Tap the request button below to prioritise the additional lessons