Start learning to track your progress 0 / 70%
70%

segundito — liten sekund

Segundito Àr diminutivformen av segundo (sekund), vilket betyder "liten sekund" eller "kort ögonblick". Det Àr ett gulligt och ömt sÀtt att uttrycka tid.

I lÄten anvÀnds det för att förstÀrka kÀnslan av att varje litet ögonblick med den Àlskade Àr vÀrdefullt: "Cada segundito te amo yo mås" (Varje liten sekund Àlskar jag dig mer). Det ger texten en extra touch av ömhet och intimitet.

Det hĂ€r Ă€r en otroligt innerlig och direkt kĂ€rleksförklaring. Eslabon Armado och Grupo Frontera slĂ„r sig samman för att skapa en sĂ„ng som handlar om att hitta den dĂ€r personen som Ă€r allt. SĂ„ngaren Ă€r helt övervĂ€ldigad av kĂ€rlek och sĂ€ger det rakt ut: "La persona que me hace sonreĂ­r / La que me hace feliz, eres tĂș" [Personen som fĂ„r mig att le / Den som gör mig lycklig, det Ă€r du]. Det Ă€r en sĂ„ng om den dĂ€r kĂ€nslan nĂ€r man vet att man har hittat rĂ€tt och bara vill att den andra personen ska stanna kvar.

Det fina med den hÀr lÄten Àr hur den hyllar de smÄ, enkla sakerna i ett förhÄllande. SÄngaren Àlskar sin partner för att hon Àr "tan sencilla" [sÄ enkel/jordnÀra], och det Àr en sÄ stor grej att till och med hans familj Àlskar henne: "Mi familia igual te quiere" [Min familj tycker ocksÄ om dig]. De bÀsta stunderna Àr nÀr de hÄller handen och pratar i timmar om allt och inget. Det Àr en passionerad kÀrlek, "Hay que comernos a besos" [Vi borde sluka varandra med kyssar], men den Àr grundad i en djup uppskattning för vem hon Àr som person.

Eslabon Armado Àr en musikgrupp frÄn USA och Mexiko som har gjort sig kÀnda för sin sierreño-stil. Bandet bestÄr av bröderna Pedro och Brian Tovar, tillsammans med Gabriel Hidalgo och Ulises Gonzålez.

De Ă€r sĂ€rskilt uppmĂ€rksammade för sina lĂ„tar som ”Ella Baila Sola” och ”Con Tus Besos”. Deras musik har fĂ„tt stor spridning och nĂ„tt mĂ„nga lyssnare.