doll — dukke

Doll betyder 'dukke'. Det er et interessant ord, fordi det i sangen bruges til at beskrive en person på en måde, der både kan være kærlig og lidt kritisk.

I sangen synger Dominic Fike: "You're such a doll and I'm a boy." Her bruges 'doll' til at beskrive en pige som sød og perfekt, næsten som en legetøjsdukke. Det kan antyde en vis uskyld eller skrøbelighed, men også en form for idealisering, der står i kontrast til sangerens egen mere rodede virkelighed.

Dominic Fikes "Mama's Boy" er en sjov og lidt melankolsk sang, der leger med ideen om at være en "mama's boy" – men måske ikke på den måde, du først tænker! Han synger om at føle sig anderledes end den person, han taler til, som er "made of plastic" [lavet af plastik], mens han selv er "just blood" [bare blod]. Det lyder som om, han føler sig lidt overset af sine forældre, der "like vacation home Much more than they love me" [kan bedre lide ferieboligen meget mere, end de elsker mig].

Sangen er fuld af finurlige billeder, hvor han ønsker, han var et legetøj, og spørger, "How do my plans fit in with yours?" [Hvordan passer mine planer med dine?]. Han nævner også, at "Half of my heart is in your chest" [Halvdelen af mit hjerte er i dit bryst], hvilket viser en dyb forbindelse. Det er en sang om at finde sin plads, føle sig lidt alene og længes efter at dele oplevelser som at rejse til Italien og Toscana med en særlig person. Og selvom omkvædet gentager "Mama's boy", føler man, at han måske prøver at sige, at han ikke er en mama's boy, men bare en, der søger forbindelse.

This song has more lessons to be added
Tap the request button below to prioritise the additional lessons