Pagan tarkoittaa 'pakanaa' eli henkilöä, joka ei usko mihinkään vakiintuneeseen uskontoon tai palvo useita jumalia. Se on mielenkiintoinen ja harvemmin kuultu sana pop-lyriikoissa.
Audioslaven kappaleessa laulaja rukoilee kuolinvuoteellaan "jumalille ja enkeleille, kuin pakana kenelle tahansa, joka vie hänet taivaaseen". Tämä luo voimakkaan kuvan epätoivoisesta etsinnästä ja toivosta, riippumatta uskonnollisista rajoista.
Audioslaven kappale "Like A Stone" on syvällinen pohdinta elämästä, kuolemasta ja odotuksesta. Laulun kertoja istuu yksin tyhjässä huoneessa ja lukee kuolemasta kertovaa kirjaa, mikä saa hänet miettimään omaa elämäänsä ja sen päättymistä. Hän toivoo, että kuoleman jälkeen on olemassa paikka, eräänlainen "talo", jossa hän voi odottaa kärsivällisesti ja liikkumattomana, kuin kivi, jälleennäkemistä jonkun tärkeän kanssa.
Tämä odotus on täynnä katumusta menneistä teoista, sekä hyvistä että pahoista. Kertoja kuvailee, kuinka hän kuolinvuoteellaan rukoilee ketä tahansa jumalaa tai enkeliä viemään hänet tuohon turvapaikkaan, paikkaan, jonka hän muistaa menneisyydestä. Kappale maalaa kuvan syvästä kaipauksesta ja vankkumattomasta toivosta kohdata rakas ihminen tuonpuoleisessa, vaikka odotus olisi yksinäinen ja pitkä.