Start learning to track your progress 0 / 70%
70%

capaz — kanske / möjligtvis

Capaz betyder 'kanske' eller 'möjligtvis'. Det Àr ett intressant ord eftersom det kan anvÀndas för att uttrycka osÀkerhet eller en möjlighet, och det Àr inte lika vanligt som 'quizås' eller 'tal vez'.

I den hÀr lÄten anvÀnds 'capaz' för att reflektera över ett förhÄllande och de olika utfallen det kunde ha haft. Artisten sjunger "Y capaz no funcionamos, Capaz nos dimos la mano, Capaz nos fuimos temprano", vilket betyder "Och kanske fungerade vi inte, Kanske tog vi varandra i hand, Kanske gick vi tidigt". Det ger en kÀnsla av eftertanke och spekulation kring vad som hÀnde.

I ”Capaz (merengueton)” sjunger alleh och Yorghaki om en flirt som snabbt blir fysisk, nĂ€ra och lite osĂ€ker. De har kĂ€nt samma sak frĂ„n början, klĂ€tt av sig steg för steg och lĂ„tit natten gĂ„ över i morgon. Raden ”¿QuĂ© mĂĄs da si besarte es tan fĂĄcil?” [”Vad spelar det för roll nĂ€r det Ă€r sĂ„ lĂ€tt att kyssa dig?”] lĂ„ter bĂ„de sjĂ€lvsĂ€ker och hjĂ€lplös: kyssarna kommer enkelt, men att glömma personen gör det inte. ”QuerĂ­a olvidarte, no lo logrĂ©, pero casi” [”Jag ville glömma dig, jag lyckades inte, men nĂ€stan”] Ă€r en vĂ€ldigt rak bekĂ€nnelse.

RefrĂ€ngen fastnar i ordet ”capaz”, som betyder ”kanske” eller ”det Ă€r möjligt”. ”Y capaz no funcionamos” [”Och kanske fungerar vi inte”] stĂ€lls bredvid att de höll varandra i handen, gick hem för tidigt och Ă€ndĂ„ ville stanna lĂ€ngre. Det finns alltsĂ„ ingen sĂ€ker plan, bara lusten att ge kvĂ€llen en chans och hoppas att inget var förgĂ€ves. I den mer lekfulla delen ber sĂ„ngaren den andra att komma nĂ€rmare pĂ„ dansgolvet och sĂ€ger ”Te sigo en las redes como fan a paparazzi” [”Jag följer dig pĂ„ sociala medier som ett fan följer paparazzi”]. Det Ă€r en rolig överdrift för hur noga han följer personen online. Sedan blir han Ă€nnu mer direkt: ”Envicia’o de ti” [”Jag Ă€r beroende av dig”], dĂ€r envicia’o Ă€r talsprĂ„k för enviciado, ”beroende” eller ”helt fast”. LĂ„ten lĂ€mnar oss med samma frĂ„ga som paret sjĂ€lva: hur ska det hĂ€r sluta?

alleh Àr en artist frÄn Venezuela.

Hen Àr kÀnd för sin musik som ofta blandar olika stilar.